Vplyv invázie na Ukrajine na finančné trhy

Vojna na Ukrajine výrazne ovplyvňuje vývoj na finančných trhoch. Určite si viacerí dávajú v súčasnom období otázku, čo majú robiť v súvislosti s investovaním či peniazmi na bežných účtoch? Vybrať ich, pretože trhy zaznamenali pokles, či mať hotovosť doma pre istotu, ak by banky limitovali či blokovali výber hotovosti z účtov?

Situácia je vážna, o tom niet pochýb.  Aktuálne však ide hlavne o straty na ľudských životoch a majetku, aj civilného obyvateľstva po celej Ukrajine. Určite nepodliehať panike.

Ako vyzerá situácia na svetových trhoch?

Ešte v piatok 25.2. všetky otvorené trhy rástli. Dokonca aj ruský index MOEX Russia Index, ktorý vo štvrtok zaznamenal prepade o 33% aktuálne rastie (+23%). Európske trhy skončili včera v strate zhruba -3%, americké dokonca v pluse (S&P500 +1,50%, Nasdaq +3,34%). Kurzy akcií klesajú, oslabuje česká koruna a naopak cena ropy rastie.  Taktiež cena zlata, ktorá plní úlohu bezpečného prístavu v dobách kríz, rastie smerom hore.

Väčšina ľudí investuje dlhodobo. Má pred sebou ešte veľa rokov investovania. Je pravda, že zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Jedno z pravidiel investovania hovorí o dodržaní investičného horizontu. Preto je dôležité nevyberať  peniaze z investičných produktov v čase poklesu, ak na to nie je racionálny dôvod.

Výber peňazí  môže byť rizikový hlavne pre tých, ktorí investovali len pred nedávnom.  Tí, čo majú nastavený dlhší časový horizont a pravidelné investovanie, tak práve tí z takýchto poklesov trhov profitujú.

Čísla sú toho dôkazom.

Za uvedené obdobie sa pritom stali rôzne udalosti ako: dotcom bublina v roku 2001, jedna z najväčších kríz v novodobých dejinách kapitálových trhov – rok 2008 (krach veľkých bánk a strata ratingových hodnotení veľkých spoločností), vojenské krízy, COVID od r. 2020 a pod. Od začiatku roka trhy klesajú. Je to veľmi krátke obdobie na reálne zhodnotenie situácie. Na pokles mali vplyv najmä – výber ziskov za predchádzajú rok 2021 (patril k veľmi úspešným v histórii, napr. index S&P500 dosiahol zhodnotenie takmer 27 %, deviate najvyššie od roku 1950), inflácia – rastie celosvetovo, v eurozóne je aktuálne na hodnote 5,1 %, v USA dokonca 7,5 % (Slovensko 8,4 %) a napokon neistota ohľadom vývoja situácie na Ukrajine. To všetko sa premietlo do tohtoročných poklesov.

zdroj: https://finance.yahoo.com/world-indices

Tiež je dobré sledovať vývoj menových kurzov. Americký dolár voči euru  zaznamenáva posilnenie na 1,1163, pričom to  nie je najnižšia hodnota v tomto roku.

S čím je potrebné počítať:

– inflácia, najmä z dôvodu rastu cien energií bude veľmi pravdepodobne inflácia rásť,

– budú rásť ceny komodít (okrem iného ropa, čo bude vplývať na cenu benzínu a následne do rastu inflácie), najmä tých, kde má Rusko významné zásoby, môže to byť príležitosť pre špekulantov, nie pre dlhodobých investorov,

– nedostatok (nedostupnosť) niektorých komodít môže ohroziť dostupnosť tovarov, ktoré sú závislé na týchto komoditách,

– je veľmi pravdepodobné, že budú rásť úrokové sadzby, niektoré banky už zvýšili sadzby na úvery, je možné, že aj Európska centrálna banka prístupy nakoniec k zvýšeniu sadzieb, čo sa prejaví celkovým zvýšením pri úveroch, ale pri vkladoch.

Investovať úspešne znamená,  dodržať  investičný horizont, investovať pravidelne a diverzifikovať portfólio.

Ing. Róbert Vitkovský, produktový manažér

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Rok 2022 a 2023 priniesol turbulentné a doslova nepredstaviteľné zmeny na hypotekárnom trhu. Posledné roky sa jesenné akcie bánk niesli väčšinou v znamení zlacňovania hypoték. Slovenské hypotéky patrili k najlacnejším v eurozóne. Boli na to dva dôvody.

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Poistenie majetku patrí k najčastejšie uzatváraným poisteniam. Poistenie domu má okrem samostatného domu chrániť aj vedľajšie stavby a oplotenie pozemku. Poistenie bytu by malo kryť aj pivnicu, garáž alebo garážové státie.

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák