Na čo prihliadať pri kúpe nehnuteľnosti?

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí tou najväčšou finančnou transakciou v ich živote. Je preto veľmi dôležité si správne vybrať a vopred stanoviť kritériá, ktorými sa budete pri výbere vhodnej nehnuteľnosti riadiť. Od správneho výberu potom závisí, či strávite v takejto nehnuteľnosti celý život alebo nehnuteľnosť predáte a budete hľadať inú, vhodnejšiu na bývanie.

Samozrejme, nehnuteľnosti sa nekupujú len na bývanie, ale často sa stretávame s kúpou nehnuteľnosti na investičné účely. Rovnako aj pri tomto type nehnuteľnosti treba dbať na jej správny výber.

Lokalita

Pri výbere nehnuteľnosti patrí lokalita k tým prvým kritériám, ktoré si kupujúci stanovuje. Mnoho kupujúcich si vyberá nehnuteľnosť najmä podľa miesta výkonu svojej práce. Tu treba pamätať na to, že miesto výkonu práce sa počas života môže zmeniť. Vhodnejšie si vyberať si lokalitu aj podľa toho, aká je v blízkosti občianska vybavenosť, či sú tam obchody, školy, služby, príp. lokalita, v ktorej sa najčastejšie pohybujete príp. vykonávate voľnočasové aktivity. Rovnako je dobré si pozrieť aj plánovanú výstavbu. Pozrite si webové stránky mesta alebo mestskej časti, v ktorej sa chystáte nehnuteľnosť kúpiť a skontrolujte, či o rok nevyrastie priamo pred Vašim bytovým domom nové nákupné centrum alebo iná budova, ktorá Vám zatieni výhľad.

Cena nehnuteľnosti

Je dôležité si nastaviť cenové rozpätie vyhľadávanej nehnuteľnosti. Samozrejme, cena nie je tým jediným a hlavným kritériom, ktorým by sme sa mali pri kúpe nehnuteľnosti riadiť. Ak nemáme len vlastné zdroje na financovanie kúpy, je vhodné si vopred preveriť možnosti financovania prostredníctvom hypotekárneho úveru a teda zistiť, v akej max. výške nám banka vie úver poskytnúť, aké sú mesačné splátky a pod. Treba rátať aj s určitou finančnou rezervou na prípadnú rekonštrukciu, či zariadenie nehnuteľnosti.

Stav nehnuteľnosti

Poriadne si pozrite stav nehnuteľnosti na obhliadke, príp. si dajte vypracovať posudok, ktorý vie odhaliť vady danej nehnuteľnosti. Zoberte na obhliadku odborníka, ktorý sa vie lepšie „pozrieť“ na stav nehnuteľnosti ako laik. Pozerajte na steny, prípadné zatečenia, podlahy, vzduchové bubliny, okná a ich tesnenie, rozvody, pri domoch prezrite aj strechu, izoláciu…

Ak nehnuteľnosť bola rekonštruovaná, pozrite sa na kvalitu rekonštrukcie, pýtajte sa na to, čo všetko bolo vymenené. Pri kúpe staršej nehnuteľnosti treba dôkladne preveriť celkový stav s ohľadom na pravdepodobné opotrebenie a zohľadniť predpokladané náklady na odstránenie týchto vád. Dôležitým kritériom je stavebná kvalita, energetická náročnosť, rozvody sietí, spôsob vykurovania a pod.

Okrem technického stavu nehnuteľnosti sa pýtajte aj na právny stav, prípadné vecné bremená a ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti viaznu.

Ak kupujete nehnuteľnosť, ktorá ešte nie je postavená, tzv. „z papiera,“ preverte si dôveryhodnosť developera a pozrite si jeho referencie.

Dispozícia

Dispozícia a orientáciu bytu na svetové strany patrí takisto ku kritériám pri výbere nehnuteľnosti. Orientácia jednotlivých miestností na svetové strany má vplyv nielen na Vašu náladu, ale aj spotrebu elektrickej energie a vykurovanie. Pri kúpe nehnuteľnosti s dobrým dispozičným riešením a orientáciou na správne svetové strany môžete ušetriť na nákladoch na bývanie. 

Dajte si pozor na tzv. „ležiaky,“ teda nehnuteľnosti, ktoré sú na trhu už dlhší čas. Zväčša ide  dlhodobo nepredajné nehnuteľnosti, ktoré majú nadhodnotenú cenu, príp. vecné bremeno, záložné a predkupné právo, ktorými sú zaťažené, môže ísť rovnako o nehnuteľnosti, ktoré sú v lokalite so zvýšenou kriminalitou.

JUDr. Lenka Zelenáková, manažérka oddelenia realitných služieb

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Na čo si dávať pozor pri poistení, ak máte inštalovanú FOTOVOLTIKU?

Každý sa snaží šetriť energiu, túži mať lacnejší ohrev vody, v lete využívať klimatizáciu a hlavne platiť čo najmenej za elektrinu. K dispozícii máme slnečné žiarenie, ktoré spôsobuje oteplenie zemegule, ale vieme ho využiť aj na výrobu elektrickej elektriny prostredníctvom solárnej technológie-fotovoltiky.

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák