Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Vysoká inflácia priniesla so sebou kopec zmien – nárast úrokov na hypotékach, poklesy na trhoch, ale aj začiatok poklesu cien nehnuteľnosti.

Inflácia je bežným javom v hospodárstvach po celom svete, a často je to výsledok rôznych faktorov, vrátane rastu miezd, zmeny dopytu a ponuky alebo politík jednotlivých štátov. Zaujímavé je, že inflácia môže mať rozsiahly dosah na trh s nehnuteľnosťami, čo je oblasť, kde mnohí jednotlivci investujú a hľadajú dlhodobú hodnotu.

Jedným zo spúšťačov vplyvu inflácie na ceny nehnuteľností je zvýšenie nákladov na výstavbu. Keď cena práce a stavebných materiálov rastie, developeri a stavebníci čelia vyšším nákladom na výstavbu nových projektov. Tieto náklady sú následne premietnuté do cien nehnuteľností.

Ďalším hlavným spúšťačom inflácie je stimulačná politika centrálnych bánk v podobe negatívnych úrokových sadzieb. Centrálne banky reagujú na vysokú infláciu postupným zvyšovaním úrokových sadzieb, čo má samozrejme vplyv aj na ceny hypoték. Financovanie už tak drahých nehnuteľností sa môže predražiť.

V minulom roku v dôsledku nárastu základných úrokových sadzieb začali rásť úrokové sadzby na hypotékach. Za rok sa priemerná sadzba na hypotekárnych úveroch v SR zvýšila cca o 3 %. Momentálne je priemerná sadzba približne 4 -5 % p.a. Je pravdepodobné, že sadzby ešte porastú.

Zvyšovaním úrokových sadzieb sa dostupnosť hypoték rapídne zníži, čím dopyt po nehnuteľnostiach klesne. Najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva môžu čeliť obmedzeniam v prístupe k vhodnému bývaniu. Taktiež rekordne zadlžené slovenské domácnosti môžu mať problém so splácaním hypoték s vyššími úrokmi. To zvýši ponuku na trhu s nehnuteľnosťami. Výsledkom tejto kombinácie môže byť ochladenie trhu s nehnuteľnosťami.

V oblasti nájomného bývania môže inflácia ovplyvniť aj ceny nájmov. Majitelia nehnuteľností môžu byť motivovaní zvýšiť nájomné v reakcii na zvyšujúce sa náklady spojené s údržbou a prevádzkou nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosti sa často považujú za bezpečné útočisko pred infláciou. V čase zvýšenej ekonomickej neistoty a inflačných tlakov môže byť trh s nehnuteľnosťami vnímaný ako stabilná a bezpečná oblasť investovania. Investori môžu hľadať nehnuteľnosti ako prostriedok na ochranu svojho kapitálu pred inflačnými rizikami.

Na Slovensku je kúpa nehnuteľnosti jedným z najčastejších spôsobov ochrany hotovosti. Vysoká inflácia a s ňou prichádzajúce vedľajšie efekty však môžu mať značný vplyv na rentabilitu investícií do nehnuteľností a priniesť nečakané ťažkosti pre investorov. Hoci investori môžu vyhľadávať nehnuteľnosti ako formu dlhodobej investície, ktorá môže odolávať inflačným tlakom a poskytovať stabilný návrat z investícií. Mali by však aktívne riadiť svoje portfólio nehnuteľností, reagovať na inflačné trendy a prispôsobovať svoje investičné stratégie podľa aktuálnej ekonomickej situácie a zvážiť diverzifikáciu svojho portfólia nielen medzi rôznymi triedami aktív, ale aj medzi rôznymi oblasťami a typmi nehnuteľností. To môže pomôcť minimalizovať riziko spojené s prípadným poklesom hodnoty nehnuteľností v dôsledku inflácie.

Inflácia a ceny nehnuteľností sú vzájomne prepojené a ich vzťah sa neustále mení v súvislosti s ekonomickými, technologickými a spoločenskými zmenami. S dynamikou trhu a rastom inflačného tlaku môže byť strategické plánovanie investícií do nehnuteľností kľúčové pre dosiahnutie dlhodobej stability a rastu hodnoty. Zohľadnenie múdrych investičných rozhodnutí v čase inflácie môže byť kľúčom k dosiahnutiu dlhodobej finančnej stability a úspechu na trhu s nehnuteľnosťami.

JUDr. Lenka Zelenáková, manažérka oddelenia realitných služieb

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Rok 2022 a 2023 priniesol turbulentné a doslova nepredstaviteľné zmeny na hypotekárnom trhu. Posledné roky sa jesenné akcie bánk niesli väčšinou v znamení zlacňovania hypoték. Slovenské hypotéky patrili k najlacnejším v eurozóne. Boli na to dva dôvody.

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Poistenie majetku patrí k najčastejšie uzatváraným poisteniam. Poistenie domu má okrem samostatného domu chrániť aj vedľajšie stavby a oplotenie pozemku. Poistenie bytu by malo kryť aj pivnicu, garáž alebo garážové státie.

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák