Záujem o nehnuteľnosti rastie

Nehnuteľnosti: Ochladenie realitného trhu z konca marca a začiatku apríla poľavilo. Hoci sa pozastavili obhliadky so záujemcami, dopyt a záujem o kúpu výrazne neustal. Samozrejme sa mnohí obávali budúcnosti a toho, že šírenie vírusu bude mať markantný dopad na kúpu a predaj nehnuteľností.

Klienti sa vracajú

Situácia sa začala už v apríli stabilizovať a v súčasnosti sa všetko vrátilo do starých koľají. Čísla sú rovnaké ako pred pandémiou, čo potvrdzujú aj naše štatistiky záujmu klientov o obhliadky. Klienti opäť prejavili dopyt po nehnuteľnostiach, vyhľadávajú realitnú inzerciu a chodia na obhliadky.

Výrazne narástol dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach ako sú chaty a záhrady, avšak aj dopyt po rodinných domoch a za nimi nasledujú 2 izbové a 3 izbové byty. Najväčší dopyt je po nehnuteľnostiach v Bratislavskom a Trnavskom kraji. S týmto samozrejme súvisí aj nárast mesačného objemu úverov na bývanie. Podľa štatistík NBS sa aj tento objem navýšil. Klienti sa opäť vracajú do zabehnutého režimu a uvoľňovanie opatrení pozitívne vplýva aj na realitný trh. Nehnuteľnosti sa teda predávajú ďalej a za rovnaké ceny. Pokles sa zatiaľ nekonal.

Prenájom nehnuteľností utrpel

Pandémia však výraznejšie ovplyvnila trh s nehnuteľnosťami na prenájom. Môžeme zaznamenať pokles cien nájmu, v Bratislave približne o 10%, v Nitre od 10% až do 30%. Po vyhlásení mimoriadnej situácie, zatvorení prevádzok a nariadení home office mnoho nájomcov chcelo znížiť svoje osobné výdavky, a preto dalo výpovede z prenájmu a obdobie pandémie radšej strávilo u rodičov.

Hlavne vo väčších mestách je z tohto dôvodu momentálne veľa voľných bytov na prenájom. Rovnako sa uvoľnili aj byty na krátkodobý prenájom, keďže ich turisti nemohli využívať. Aby si prenajímatelia nájomcov udržali a nestratili tak svoj príjem, boli ochotní znížiť im nájomné.
Keďže sa niektorým majiteľom nepodarilo nájsť nových nájomcov, rozhodli sa radšej svoje prenajímané nehnuteľnosti predať.

Poklesy cien sa neočakávajú

Znižovanie cien nehnuteľnosti vo všeobecnosti sa však neočakáva. Máme dlhodobo nedostatok bytov a stále prevláda trh predávajúceho, preto aj ceny niektorých typov nehnuteľností narástli.
Neistota je síce stále prítomná, ale kúpu nehnuteľnosti vníma mnoho ľudí ako dlhodobú a bezpečnú investíciu.

Aurotom článku je Lenka Zelenáková, manažérka realitných služieb Broker Consulting, a.s.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Rok 2022 a 2023 priniesol turbulentné a doslova nepredstaviteľné zmeny na hypotekárnom trhu. Posledné roky sa jesenné akcie bánk niesli väčšinou v znamení zlacňovania hypoték. Slovenské hypotéky patrili k najlacnejším v eurozóne. Boli na to dva dôvody.

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Poistenie majetku patrí k najčastejšie uzatváraným poisteniam. Poistenie domu má okrem samostatného domu chrániť aj vedľajšie stavby a oplotenie pozemku. Poistenie bytu by malo kryť aj pivnicu, garáž alebo garážové státie.

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák