Záujem o nehnuteľnosti rastie

Nehnuteľnosti: Ochladenie realitného trhu z konca marca a začiatku apríla poľavilo. Hoci sa pozastavili obhliadky so záujemcami, dopyt a záujem o kúpu výrazne neustal. Samozrejme sa mnohí obávali budúcnosti a toho, že šírenie vírusu bude mať markantný dopad na kúpu a predaj nehnuteľností.

Klienti sa vracajú

Situácia sa začala už v apríli stabilizovať a v súčasnosti sa všetko vrátilo do starých koľají. Čísla sú rovnaké ako pred pandémiou, čo potvrdzujú aj naše štatistiky záujmu klientov o obhliadky. Klienti opäť prejavili dopyt po nehnuteľnostiach, vyhľadávajú realitnú inzerciu a chodia na obhliadky.

Výrazne narástol dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach ako sú chaty a záhrady, avšak aj dopyt po rodinných domoch a za nimi nasledujú 2 izbové a 3 izbové byty. Najväčší dopyt je po nehnuteľnostiach v Bratislavskom a Trnavskom kraji. S týmto samozrejme súvisí aj nárast mesačného objemu úverov na bývanie. Podľa štatistík NBS sa aj tento objem navýšil. Klienti sa opäť vracajú do zabehnutého režimu a uvoľňovanie opatrení pozitívne vplýva aj na realitný trh. Nehnuteľnosti sa teda predávajú ďalej a za rovnaké ceny. Pokles sa zatiaľ nekonal.

Prenájom nehnuteľností utrpel

Pandémia však výraznejšie ovplyvnila trh s nehnuteľnosťami na prenájom. Môžeme zaznamenať pokles cien nájmu, v Bratislave približne o 10%, v Nitre od 10% až do 30%. Po vyhlásení mimoriadnej situácie, zatvorení prevádzok a nariadení home office mnoho nájomcov chcelo znížiť svoje osobné výdavky, a preto dalo výpovede z prenájmu a obdobie pandémie radšej strávilo u rodičov.

Hlavne vo väčších mestách je z tohto dôvodu momentálne veľa voľných bytov na prenájom. Rovnako sa uvoľnili aj byty na krátkodobý prenájom, keďže ich turisti nemohli využívať. Aby si prenajímatelia nájomcov udržali a nestratili tak svoj príjem, boli ochotní znížiť im nájomné.
Keďže sa niektorým majiteľom nepodarilo nájsť nových nájomcov, rozhodli sa radšej svoje prenajímané nehnuteľnosti predať.

Poklesy cien sa neočakávajú

Znižovanie cien nehnuteľnosti vo všeobecnosti sa však neočakáva. Máme dlhodobo nedostatok bytov a stále prevláda trh predávajúceho, preto aj ceny niektorých typov nehnuteľností narástli.
Neistota je síce stále prítomná, ale kúpu nehnuteľnosti vníma mnoho ľudí ako dlhodobú a bezpečnú investíciu.

Aurotom článku je Lenka Zelenáková, manažérka realitných služieb Broker Consulting, a.s.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Na čo si dávať pozor pri poistení, ak máte inštalovanú FOTOVOLTIKU?

Každý sa snaží šetriť energiu, túži mať lacnejší ohrev vody, v lete využívať klimatizáciu a hlavne platiť čo najmenej za elektrinu. K dispozícii máme slnečné žiarenie, ktoré spôsobuje oteplenie zemegule, ale vieme ho využiť aj na výrobu elektrickej elektriny prostredníctvom solárnej technológie-fotovoltiky.

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák