Banky zvyšujú bezpečnosť internetbankingu

Bezpečnosť na internete je stále mnohými ľuďmi podceňovaná. Najznámejší je prípad hakera, ktorý prienikom do počítačov bankových klientov získal prístup k miliónom účtov a vyslúžil si za svoje aktivity 40 rokov nepodmienečne. Spoznajte 4 kroky pre vyššiu bezpečnosť bankového účtu.

Mobil sa stáva kľúčom k peniazom

Keďže užívatelia podceňujú alebo zanedbávajú ochranu svojich počítačov, banky aj iné inštitúcie pristupujú k zmenám. Už sme si zvykli, že pri zadávaní príkazu na odoslanie peňazí musíme zadať SMS kód alebo token kód, či číslo z GRID karty. Banky pristupujú k zvýšeniu bezpečnosti aj samotného prihlásenia do banky.

Banky postupne zavádzajú systémy viacstupňového overovania. To znamená, že banka okrem hesla vyžaduje aj iný bezpečnostný prvok, napríklad PIN zaslaný v SMS. Niektoré banky vychádzajú užívateľom v ústrety aspoň tak, že takéto viacstupňové prihlásenie vyžadujú iba prvý raz na ešte neoverenom zariadení. Tým sa aspoň zabráni situácii, že by zlodej s ukradnutým heslom získal prístup k vášmu účtu z iného počítača.

Biometria je pohodlná, ale nie vždy bezpečná

Biometrické prvky, akými sú odtlačok prsta, rozpoznanie tváre sú pohodlné. Žiaľ bezpečnosť môže byť prekonaná. Najmä rozoznanie hlasu dne už nie je bezpečná forma prístupu k účtu. Dnes sú dostupné systémy, ktoré dokážu akýmkoľvek hlasom povedať to, čo napíšete. Hakerovi tak postačí získať vzorku vášho hlasu a prístup má otvorený.

Každá technológia sa dá prekonať. Ako sa teda chrániť, aby sa riziko znížilo na minimum?

4 kroky pre vyššiu bezpečnosť vášho bankového konta

1. Meňte svoje heslo do banky aspoň každých 6 mesiacov. V prostredí digitalizácie sa papier stáva pomerne bezpečným médiom, a tak si heslo zapíšte a uložte na bezpečné miesto. Zdatnejší užívatelia využijú programy, ktoré im umožnia heslá bezpečne uložiť na šifrované USB kľúče.

2. Nainštalujte si kvalitný antivirový program. Antivirové programy už dávno nie sú len o kontrole vírusov v programoch.
Dnes sú pre bežných užívateľov dostupné aj riešenia zadarmo, ktoré zachytia aspoň dobre známe útoky. Kvalitné „antiviráky“ umožňujú spustiť internetový prehliadač v chránenom režime, kedy je komunikácia medzi klávesnicou internetovým prehliadačom šifrovaná.

3. Nepíšte vaše heslá do žiadnych iných formulárov, ako do tých, ktoré skutočne patria banke. Ak chcete mať istotu, že ste na správnej stránke, overte si informáciu v internetovom prehliadači. Banky majú zakúpený internetový SSL certifikát najvyššej úrovne. Takže majiteľ certifikátu je starostlivo overený. Každá banka zverejňuje informáciu, podľa ktorej poznáte, že ste na správnej internetovej adrese.

4. Nikdy nepoužívajte pre spojenie s bankou verejné siete v kaviarňach, hoteloch a podobne. Neinštalujte do mobilov a počítačov programy z neoverených zdrojov a od neznámych vývojárov.

Neviete, či máte účet v banke, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám? Páči sa vám online banka a neviete, či by ste zvládli ich požiadavky na samoobsluhu? Rád vám poradím.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Rok 2022 a 2023 priniesol turbulentné a doslova nepredstaviteľné zmeny na hypotekárnom trhu. Posledné roky sa jesenné akcie bánk niesli väčšinou v znamení zlacňovania hypoték. Slovenské hypotéky patrili k najlacnejším v eurozóne. Boli na to dva dôvody.

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Poistenie majetku patrí k najčastejšie uzatváraným poisteniam. Poistenie domu má okrem samostatného domu chrániť aj vedľajšie stavby a oplotenie pozemku. Poistenie bytu by malo kryť aj pivnicu, garáž alebo garážové státie.

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák