Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

Mať finančnú rezervu je v dnešnej dobe veľmi dôležité ale mnoho ľudí napriek tomu nemá vôbec žiadne rezervy. Je známe, že veľa ľudí má finančné rezervy iba na dva týždne, zatiaľ čo každý piaty z nich nemá žiadne úspory. Zistenia vyvolávajú vážne obavy, nakoľko títo ľudia by nemali schopnosť čeliť neočakávaným situáciám. Chcete si vytvoriť finančnú rezervu ale neviete ako? Tu, nájdete riešenie.

1. Lepšie spravujte svoj dlh

Ak máte hypotéku alebo úver môžete pomôcť zmierniť vašu finančnú situáciu a vybudovať hotovostnú rezervu efektívnejším riadením tohto dlhu. Poraďte sa s finančným konzultantom. Možno je práve na trhu lepšia ponuka za nižšie splátky. Ak aj takáto možnosť nie je, ale napríklad máte viac voľných peňazí, pomôže vám nastaviť spôsob, ako môžete úver rýchlejšie splatiť.

2. Určite si svoje potreby

Je to naozaj prvý krok pri zisťovaní, koľko peňazí vlastne môžete na rezervu odložiť. Väčšina transakcií sa dnes vykonáva elektronicky a veľa rodín nevie koľko minie každý mesiac. O čom hovoríme je, koľko sú vaše plánované nutné výdavky a neplánované dôležité výdavky každý mesiac. Akonáhle určíte túto sumu, potom môžete toto číslo vynásobiť pravidlom troch až šiestich mesiacov. To podľa toho, koľko mesiacov istoty chcete mať. Tak zistíte, akú veľkú zásobu peňazí potrebujete mať našetrenú.

3. Znížte svoje výdavky

Možno to vyzerá náročnejšie, ale jedným z najdôležitejších spôsobov, ako ušetriť nejaké peniaze, je zníženie sumy, ktorú uhradíte. Existuje celý rad spôsobov, ako to urobiť. Rozpočtovanie je ďalšou kľúčovou zručnosťou, ak chcete vybudovať rezervu. Stanovením všetkých absolútne potrebných nákladov môžete zistiť, koľko peňazí ste minuli, znížite zbytočné výdavky a efektívnejšie naplánujete tie budúce.

Niekto zaraďuje šetrenie priamo medzi plánované výdavky, tak ako výdavok na jedlo alebo na bývanie. Teda medzi tie najdôležitejšie. Pretože mať na jedlo a bývanie aj v budúcnosti považuje za rovnako dôležité, ako mať na to peniaze aj dnes.

4. Určite, kde chcete uložiť svoje peniaze

Keď väčšina ľudí myslí na rezervy, myslia tým koľko peňazí si ponechať na svojom bežnom účte. Áno, je dôležité mať určité množstvo peňazí rýchlo dostupných. Dlhodobá rezerva sú peniaze, ktoré nemusíte mať k dispozícii ihneď. Preto je vhodné ich uložiť tak, aby vám pomohli a zarábali ďalšie peniaze. Správne uloženie a zhodnotenie, je dôležité. Ak máte naozaj ťažkosti s vybudovaním hotovostnej rezervy, možno budete potrebovať poradcu, ktorý vám s tým pomôže.

Finančný plán Broker Consulting vám dokáže ukázať, ako môže vyzerať vaša finančná budúcnosť podľa toho, akú cestu si dnes zvolíte. Dokážete sa tak ľahšie rozhodnúť o vašom pláne, ako s peniazmi naložíte.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák