Ako si užiť letnú dovolenku v zahraničí?

Tým, že sa uvoľnili opatrenia nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, i vo Svete, otvárajú sa nám možnosti vycestovania a  spoznávania krajín. všetci si chceme užiť letnú dovolenku. No aj napriek všetkému sme si istý, či všade je koniec nosenia rúšok?

Pred cestou

Pred cestou odporúčame preštudovať si podmienky vstupu do krajiny v súvislosti s proti pandemickými opatreniami a v prípade, že cestujete letecky dôsledne sa oboznámiť s týmito podmienkami, ktoré letecká spoločnosť zverejňuje na svojich stránkach, či zasiela klientom ako informačný newsletter.

Samozrejmosťou pri vycestovaní do zahraničia alebo aj dovolenke na Slovensku je cestovné poistenie. Cestovné poistenie chráni cestujúceho pred nepriaznivými udalosťami ako je ošetrenie v prípade úrazu, strata či poškodenie batožiny, liečenie v nemocnici, zodpovednosť za škodu či ďalšie riziká. Neodmysliteľnou súčasťou tohto poistenia by mali byť aj situácie spojené s ochorením na Covid-19.  K takýmto patrí karanténa, liečenie v nemocnici z dôvodu diagnostikovania Covid, vykonanie testu na Covid, preplatenie nákladov na náhradnú letenku či pobyt v hoteli, ak ste sa nemohli vrátiť v dôsledku karantény či diagnostikovania Covid-19.

Ktoré poisťovne kryjú COVID-19

Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.na základe Verejného prísľubulimitov dohodnutých v poistnej zmluve bez rozdielu či sa nachádzate v bezpečnej alebo v rizikovej krajine.
Inter Partner Assistance S.A. člen skupiny AXA  v balíčku Excelentdo limitu 1 000 000 €
Generali poisťovňa, a.s. (Európska cestovná poisťovňa)prostredníctvom  pripoistenia k hlavnému krytiudo limitu 50 000 €
Generali  poisťovňana základe Verejného prísľubuv rámci limitu plnenia liečebných nákladov dohodnutých v poistnej zmluve
GROUPAMA poisťovňana základe Verejného prísľubudo limitu 200 000 €
UNION poisťovňaprostredníctvom  pripoistenia PANDEMICdo limitu  50 000 €
UNIQA poisťovňav zmysle osobitného dojednania pre krátkodobé poistenie a Verejným prísľubomdo limitu  250 000 €
Kooperativa poisťovňapripoistením COVID-19do limitu  30 000 €

Pozor na zvláštnosti

Odporúčame pred každou cestou  do zahraničia preveriť si aj  aktuálne podmienky vstupu do danej krajiny na  stránke Ministerstva zahraničných vecí https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach

Niektoré krajiny ako napr. Omán vyžadujú certifikát o poistení s dĺžkou trvania poistenia min. 30 dní v anglickom jazyku v papierovej forme. O tento certifikát môžete požiadať priamo na pobočke poisťovne, kde uzatvárate poistenie alebo sa o to postará finančný sprostredkovateľ. Myslite však na to, že vystavenie tohto dokladu môže trvať od „okamžite“ až do 2 pracovných dní.

Celoročné poistenie? Skontrolujte si ho

Niekto má zasa uzatvorené celoročné cestovné poistenie, čo má výhodu hlavne v cene za takého poistenie. Pri celoročnom cestovnom poistení je dôležité zamerať sa na to, či poisťovňa bude plniť aj prípadné udalosti v súvislosti s COVID-19 a v akej výške a taktiež pre aké krajiny sa vzťahuje. Dovolenkári, ktorí aktívne oddychujú turistikou či športom, mali by  si tieto aktivity zvlášť pripoistiť. Vodné športy (kajak, jachting, paddleeboard, šnorchlovanie a pod.) sú skvelým spestrením dovolenky a odporúčame mať poistené preplatenie nákladov za riziká úrazu vzniknuté pri týchto športoch.

Nečakajte na poslednú chvíľu

Cestovné poistenie je možné dojednať aj tesne pred cestou, ale nezabúdajte na to, že ak je potrebné preukázať sa certifikátom o poistení, na jeho vystavenie je potrebný nejaký ten čas. Myslite preto pri plánovaní dovolenky aj na cestovné poistenie, ktoré si môžete dojednať online a pred jeho uzavretím sa poraďte s nami.

Aj napriek cestovnému poisteniu, ktoré by malo zahŕňať nie len liečebné náklady, ale aj úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu je potrebné, aby ste si k poisteniu pripoistili tzv. pandemic.

Aj finančné spoločnosti (banky) ponúkajú svojim klientom k bankovým účtom ako bonus cestovné poistenie. Ak ste držiteľom takéhoto poistenia, je potrebné si preštudovať podmienky poistenia. Čo poistenie zahŕňa, aké  konkrétne pripoistenia a v akej maximálnej výške krytia, územnú platnosť a zároveň či poistenie je len pre držiteľa bankového účtu alebo aj pre rodinných príslušníkov.  Preto odporúčame pred vycestovaním si včas skontrolovať informácie ohľadom cestovného poistenia k platobnej, ktoré banka  ponúka a zároveň, za akých podmienok vystaví certifikát o poistení, ak je k vycestovaniu potrebný.

Na záver

Tým, že na trhu je niekoľko poisťovní s rôznymi službami poistného krytia v cestovnom poistení.  Existujú aj možnosti dojednania poistenia online. V prípade nepredvídaných udalosti pri cestovaní sa náklady na úhradu či už liečenia, karantény, straty batožiny a pod. pohybujú v tisíckach EUR. Preto odporúčame obrátiť sa na nás. Mame prehľad o podmienkach poistných produktov a odporúčania dávame s ohľadom na vaše potreby a požiadavky.

Jana Ivaničová, produktová manažérka pre neživotné poistenie

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák