5 finančných chýb, ktoré nás dostávajú do ťažkostí

Možno ste si kládli otázku, prečo mám finančné problémy práve ja, aj keď robím všetko správne? Pozrime sa na 5 najbežnejších finančných chýb, ktoré často vedú ľudí k veľkým finančným ťažkostiam, a vďaka ktorým prídete na to ako sa to dá napraviť.

Chyba č. 1: Nadmerné výdavky

Asi sa to nezdá byť veľkým problémom, keď si kúpite caffe laté, zastavíte sa po balenie cigariet, idete do kina,  každá malá položka sa pridá. Len 25 € za deň minutých na bežné veci robí 775€ za mesiac, čo môže znamenať dodatočnú platbu na hypotéku alebo niekoľko ďalších platieb. Ak trpíte finančnými ťažkosťami, je naozaj nevyhnutné vyhnúť sa tejto chybe. To znamená šetriť na maličkostiach.

Chyba č. 2: Život na vypožičaných peniazoch

Použitie kreditných kariet na nákup základných vecí sa stalo niečo normálne. Čoraz viac spotrebiteľov platí potraviny, benzín ,,na kreditku“. A vôbec nevnímajú, že zaplatia viac na úrokoch. Úrokové sadzby kreditných kariet spôsobujú, že cena nákupov je oveľa drahšia. Najmä ak nestihnete svoj dlh vyrovnať v bezúročnom období. Spotrebiteľské úvery na novú kabelku alebo na zimné gumy do auta, či dovolenku je úplná klasika. V závislosti od úveru je tiež pravdepodobnejšie, že budete míňať viac, než si zarobíte. A to je zvyčajne dosť veľký problém.

Chyba č. 3: Nákup nového auta

Nové autá sa predávajú každý rok v miliónoch, hoci málo kupujúcich si ich môže dovoliť zaplatiť bez úveru. Dovoliť si splátku úveru nie je to isté ako si dovoliť auto. Servis auta, poistenie, pohonné hmoty, oleje… to všetko kúpou auta ešte len začne vyberať ďalšie peniaze z vašej peňaženky.

Chyba č. 4: Príliš drahý/nový dom

Pokiaľ ide o kúpu domu, väčší nie je nevyhnutne lepší. Ak nemáte veľkú rodinu, vyberte si domov s menšou rozlohou metrov štvorcových. Veľký dom znamená len drahšie dane, údržbu. Naozaj chcete dať do svojho mesačného rozpočtu takú sumu? Jednoducho treba byť trochu skromný a naozaj si zvážiť čo si môžeme dovoliť.

Chyba č. 5: Žiadny plán

Vaša finančná budúcnosť závisí od toho, čo sa práve deje. Ľudia trávia nespočetné množstvo hodín sledovaním televízie alebo klikaním na facebooku a instagrame, …ale vyčlenenie dvoch hodín týždenne na ich financie je otrava! O svojej budúcnosti rozhodujete každý deň. Žiaľ často odkladaním rozhodnutia na neskôr.

Vynaložte nejaký čas na plánovanie vašich financií už dnes. S odborníkom vám to pôjde oveľa ľahšie a rýchlejšie. Nedopúšťajte sa viac finančných chýb. Dohodnite si stretnutie a začnite riadiť svoje financie.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Buďme v kontakte

Vyplňte, ako sa s Vami spojíme, napíšte nám správu alebo otázku a my vám odpovieme tak skoro, ako to len bude možné.

Dynamický tím Jakub Žovinec, Roman Capák, Erik Novisedlák